Головна > Все новости > Як стати донором у Житомирі: про важливість та особливості такого процесу

Як стати донором у Житомирі: про важливість та особливості такого процесу

Донорство – це можливість допомогти іншим у біді та навіть врятувати комусь життя. Процес це неважкий, проте дуже корисний – як для здоров’я донора, так і для того, кому цю кров переливатимуть.  Сьогодні у Житомирі працює проєкт «ДонорUA». Це автоматизована база пошуку донорів, і будь-яка особа, яка потребує крові, може зареєструватися на сайті, вказати, що їй потрібна допомога, і усім донорам, що зареєстровані в базі, прийде автоматична розсилка. А донори, які хочуть допомогти, можуть зайти також на сайт та моніторити тих, хто потребує наразі кров.

Чому варто здавати кров, де її можна здати та усі деталі цього процесу – про це журналісти редакції «20 хвилин» дізнавалися у координатора проєкту «ДонорUA» в Житомирі Андрія Магалецького.

Навіщо здавати кров?

«В першу чергу можемо говорити про те, що є потреба в донорській крові для людей з певними видами захворювань. І тому, потрібно переливати або цільну кров, або її окремі компоненти, наприклад, тромбоцити. Найчастіше після хіміотерапії, під час онкозахворювань у людей падають тромбоцити, і їм потрібно вливання додаткове. Також є випадки хірургічного втручання, якщо у людини йде крововтрата, потрібно поповнювати запаси теж. Ну, тобто, в першу чергу, ми дбаємо про потреби інших людей».

Куди здавати кров?

«У Житомирі ми маємо обласний центр крові, за вулицею Кібальчича, 16, неподалік від «ФОКу». Графік роботи з 8-13 години.

Як зрозуміти, чи можу я здати кров?

«Донором може стати будь-яка людина віком від 18 років, вагою від 50 кілограм. Як правило, лікар на місці ще оглядає, це в першу чергу стосується дівчат, якщо вони достатньо тендітної статури, то лікар вже вирішує, можна чи не можна здавати кров, аби не зашкодити донору.  Здавати можуть ті, хто не має протипоказань до донорства. Тобто, якщо ви не приймаєте в цей час ліки, не маєте хронічних захворювань, не стоїте на обліку. Також обмеження при операціях, переломах, пірсингах, татуюваннях, вагітності. Тут не можна здавати кров протягом року».

Скільки часу займає цей процес?

«Звичайна здача крові триває не більше 30 хвилин. Якщо ми говоримо про тромбоцити, то тут дещо складніша процедура, оскільки вона вимагає більш детального підходу.  Спочатку донор тромбоцитів здає попередньо аналізи, чи він підходить для тієї особи, якій будуть вливати. Обстежують донора, його вени на руках. Після цього, через спеціальний апарат кров проганяють, тромбоцити відділяють.

Далі кров повертається донору, але вже без тромбоцитів». Крові якої групи сьогодні не вистачає найбільше? «Центр крові на своїх сторінках у соціальних мережа публікують інформацію щодо того, якої саме крові не вистачає, чи в якій є нагальна потреба. Це, як правило, ситуативно». Отож закликаємо усіх бути небайдужими! Процедура неважка, проте комусь може подарувати шанс на нове, здорове життя.