Головна > Все новости > Це наші кроки від ідеї до успіху, від сльоз до радості, “від Людей для Людей”

Це наші кроки від ідеї до успіху, від сльоз до радості, “від Людей для Людей”

Ми не хотіли бути тягарем для суспільства та навпаки розпочали йому допомагати: історія створення соціального підприємства (вимушених переселенців)

Пролунав дзвінок, беру слухавку і чую голос знайомого колеги з Полтави, який каже, що у нашій Житомирській політехніці відбудеться тренінг з соціального підприємництва і він хотів би взяти участь і мене запрошує», – так розпочинає Ірина Гладка, керівниця громадської організаціі «Союз переселенців «Мир на долоні» свою історію знайомства з темою соціального підприємництва. До цього дзвінка вона лише краєм вуха чула про таку діяльність та й лише те, що це переважно успішний закордонний досвід.

Сьогодні Ірина вже зустрічає гостей свого нетворкінг-кафе (реальний ресторан) у місті Житомирі і ділиться планами та проєктами, на які будуть спрямовані кошти від доходу цього підприємництва.

Майже два роки знадобилося команді організації «Мир на долоні» реалізувати свою ідею соціального підприємства. Цих людей об’єднала війна на Сході України, а також сильне бажання інтегруватися у суспільство і бути корисним для громади. Ми попросили команду ГО «Мир на долоні» поділитися, що знадобилося для того, аби запустити своє соціальне підприємство.

Передусім це ідея та її оформлення. Важливо на старті правильно визначити місію соціального підприємства та стратегію розвитку. На цьому першому етапі Союзу переселенців «Мир на долоні» допоміг грант з організаційного розвитку, який надав ІСАР Єднання у січні 2019 року. Сума становила  25060 грн і фінансувалася завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) у межах проєкту «Платформа розвитку громадянського суспільства». За ці кошти організація  зробила стратегічну сесію, залучила  гарного експерта і в результаті роботи народився бізнес-план нетворкінг-кафе.

Кошти.  Вже з готовим бізнес-планом  команда поїхала у Київ, де відбувся захист проєктів конкурсу «Виклик інновації для вирішення конфлікту», який проводився фінською організацією Crisis Management Initiative.  Зі ста проєктних заявок, які надійшли з усіх регіонів України, перше місце посіла ГО «Мир на долоні» з Житомира. Команда ГО «Мир на долоні» дуже вдячна за те, що залучені експерти допомогли не лише підготувати якісний бізнес-план, а й за підготовку до самого конкурсу бізнес-планів. Саме супровід на всіх етапах надав якості бізнес ідеї та впевненості в промоції та презентації бізнес-плану.

Переможці отримали грант на створення нетворкінг-кафе у розмірі 262 000 грн.

Але цього було недостатньо для запуску справи. Підключали волонтерські сили, власні ресурси, організовували додаткові заходи на збір коштів. І за рік організація зібрала ще таку ж суму.  Загалом на відкриття нетворгікнг-кафе знадобилося 512 000 грн.

Команда, яка заряджена ідеєю.  Успіх реалізації ідеї більшою мірою залежить від того, хто її втілює. Навіть геніальній задум може стати провальним без потрібних людей.  І навпаки – звичайна ідея стає успішною, бо поруч надійна команда. До відкриття кафе команда організації працювала над реалізацією задуму на волонтерських засадах, переконує керівниця Ірина. Були моменти, коли хотілося відступити, опускалися руки, але взаємна підтримка та відповідальність кожного дали свої результати.  

Тож, завдяки своїй наполегливості, вірі в успіх та захопленню мрією, команда ГО «Мир на долоні» привернула увагу та певну підтримку від проєкту «Платформа розвитку громадянського суспільства» (АМР США/ІСАР Єднання), УВКБ ООН через ГО «Крим СОС», Crisis Management Initiative (Фінляндія) та багатьох інших небайдужих до справ внутрішньо переміщених осіб та посиленню ролі громадянського суспільства України.

У нетворкінг-кафе вже найближчим часом плануються майстер-класи, політична кухня для дітей. Вже почали прикрашати вулицю шпаківнями – все це має згуртувати людей, що власне і є місією їхнього соціального підприємництва.  Щонайменше 20% прибутку будуть йти на соціальні проблеми у місті і на користь не тільки внутрішньо переміщених осіб, а й житомирян в цілому.

Історія створення соціального підприємництва ГО «Мир на долоні» – це шлях переселенців (ВПО) з Донбасу від бажання не бути тягарем для суспільства до наміру стати корисними для громади. В кожній людині в цій команді є своя зворушлива історія, пов’язана з вимушеним переїздом та досягненнями в громадській діяльності та займанням почесних ролей в новій батьківщині, бо всі вони дуже полюбили Житомирщину.

Наталія Водолазька, членкиня ГО «Мир на долоні», покинула домівку в Макіївці і з двома дітьми опиналася в таборі для переселенців у м. Коростишеві. Нині працює в престижній стоматологічній клініці Житомира, член асоціації ортодонтів України.

Ігор Баранов, член ГО «Мир на долоні», переселенець з Луганська, вимушено покинув домівку з вагітною дружиною з однією літньою валізою.  Пройшов шлях від вчитель інформатики до директора житомирської гімназії, увійшов у ТОП-50 вчителів України за версією Global Teacher Prize Ukraine.