Головна > Психолог розповів, як захиститися від телефонного шахрайства

Психолог розповів, як захиститися від телефонного шахрайства

30.11.2021

Лариса ФОМЕНКО, практикуючий психолог, кандидат психологічних наук

— Вік цифровізації зробив прозорими дані будь-якої людини. Як передає https://optimist.pw/, сучасні технології дозволяють дізнатися всі контакти, підлаштувати голос близької людини, що дзвонить під інтонації, знайти слова, що впливають на несвідомий рівень особистості і дозволяють викликати реальні дії у людини.

Інформаційні потоки, тривога і невизначеність – все це створює велику кількість цифрового шуму, який знижує пильність людей. Психіка намагається захиститися від хронічного стресу, переходячи у стан сплячки.

Якщо у вас буває, що ви, виходячи з кухні до кімнати, забуваєте, навіщо пішли; ловіть себе на тому, що якщо не записали, то забули; за звичкою проїхали потрібний поворот і так далі, то ця інформація для вас ми всі стали більше засинати наяву, живучи за інерцією, не завжди «прокидаючись» в моменті.

Саме тому в нас багато довірливості та наївності, і раптовий телефонний дзвінок, на жаль, нас уже не будить, що допомагає шахраям добиватися свого. І з кожним днем ​​шахраї стають все винахідливішими, тонко використовуючи знання психології, викликають у нас ту реакцію, яка потрібна. Часто це нагнітання терміновості та підвищеної небезпеки: «Прямо зараз з вашої карти проводиться операція зі списування грошей!», «Прямо зараз вирішується доля вашого онука — терміново потрібні гроші!» і так далі. Або, навпаки, підвищеної турботи: «тільки я можу допомогти вам зберегти гроші», «якщо ви підете нашим рекомендаціям, ваші накопичення залишаться цілими».

Шахраї все частіше вигадують такі методики, які ми важко можемо розпізнати. У таких ситуаціях не приходить думка перевіряти ще раз інформацію.

Розпізнати телефонне шахрайство справді досить складно. І єдиний спосіб — навчитися прислухатися до себе та повертатися у стан «тут і зараз». Якщо з’являється хоч якась тінь сумніву під час телефонної розмови, краще зупинитися і зробити «стоп-кадр». Після цього все добре обміркувати та ухвалити рішення.

Захистити рідних можна лише інформуванням та встановленням взаємних домовленостей. Все, чим ми можемо їм допомогти, бути з ними на зв’язку, щоб вчасно повернути їх у реальність.

З літніми родичами треба домовлятися: перед тим, як щось зробити, я тебе дуже прошу, спочатку — контрольний дзвінок мені. Такої ж методики дотримуємось і самі. Потрібно інформувати своїх рідних про те, що робите зі своїми грошима. Дефіцит грошей стає дедалі явнішим, сучасні цифрові технології досконалішими, тому тих, хто хоче обманним шляхом забрати чуже, стає більше.